Spływy Rurzyca

Prawy dopływ Gwdy, Rurzyca, rozpoczyna swój bieg od jeziora Krąpsko Małe. Rzeka odprowadza wody sześciu wyjątkowo pięknych wąskich jezior rynnowych. Uznawana jest za najczystszą rzekę tego rejonu z wodami I klasy czystości.

 

Długość rzeki: 25 km
Średni roczny przepływ: 1,2 m³/s
Czas spływu: 2 dni
Uciążliwość: szlak łatwy, przeszkody łatwe do ominięcia
Trudność: szlak łatwy

Mimo, że jest niezbyt długim dopływem, a kajakarze mogą go pokonać w dwa dni, wprawni nawet jednego dnia, to piękny krajobraz działa jak magnes i powoduje, że wielu wodniaków pozostaje tam na dłużej. Dużo ludzi przyjeżdża nad Rurzycę jesienią, w porze grzybobrania.

Płytka piaszczysta rzeka, otoczona pięknymi lasami i mijająca czyste jeziora, w sam raz nadaje się na spływ dla rodzin, dzieci i osób początkujących. W lipcu 1978 r. po Rurzycy pływał kajakiem ks. kardynał Karol Wojtyła. Wydarzenie to przypomina pamiątkowy kamień nad jeziorem Krąpsko Średnie. Szlak wodny Rurzycy nosi nazwę „Szlaku kajakowego im. Jana Pawła II”. Został on oznakowany, co ułatwia orientację.

Nad jeziorem Krąpsko Średnie urządzono duży biwak leśny. Może to być punkt wypadowy na wycieczki w obie strony – w górę i w dół rzeki.

Rurzyca jest szlakiem łatwym, bez przeszkód na całej długości – wyjątkiem jest jedynie niski sztuczny próg na wypływie z jeziora Krąpsko Średnie i pstrągarnia w Starej Lemieszarni w Krępsku.

 

Opis trasy onet.pl, foto wikipedia.org