Spływy Kajakowe DRAWA – Srebrny szlak kajakowy im. Karola Wojtyły
Szlak Drawy należy do najciekawszych w Polsce i dlatego chętnie przemierzają go turyści-kajakarze. Swą malowniczość zawdzięcza zmienności krajobrazu doliny Drawy i cechom jej koryta.
Długość rzeki: 186 km
Długość szlaku: 173 km
Spadek na szlaku: w górnym biegu 0,6 ‰
Spadek na szlaku: w środkowym biegu 0,6 ‰
Spadek na szlaku: w dolnym biegu 0,7 ‰
Średni roczny przepływ: w dolnym biegu 21,3 m³/s
Powierzchnia dorzecza: 3296 km²
Czas spływu: 8-10 dni
Uciążliwość: szlak nieco uciążliwy, przeszkody łatwe do ominięcia, przenoski sporadyczne na krótszych dystansach
Trudność: szlak nieco trudny, lepiej, by przewodnik/opiekun miał doświadczenie
Rzeka na przemian jest wąska i szeroka, płytka lub głęboka, bystra lub leniwa. Dno ma muliste, piaszczyste lub kamieniste. Brzegi bywają zadrzewione, krzewiaste lub bezdrzewne, płaskie lub urwiste, podmokłe albo suche. Czasami Drawa tworzy zarośnięte rozlewiska, by znowu pędzić dzikimi przełomami. Kajakarz napotyka na spiętrzenia, bindugi, małe elektrownie wodne i jazy. Może również odwiedzić kilka interesujących miast i miasteczek, m.in. Czaplinek, Złocieniec, Drawsko Pomorskie czy Drawno.
Drawa zbiera czyste wody z Pojezierza i Równiny Drawskiej. Nazwa rzeki prawdopodobnie wywodzi się od rdzenia „dreu”, co w dawnych językach indoeuropejskich oznaczało „biec”, „spieszyć się”, i dobrze oddaje charakter tego prawego dopływu Noteci.
W górnym odcinku rzeka płynie przez Drawski Park Krajobrazowy w Dolinie Pięciu Jezior, którą tworzy około 7-kilometrowa rynna polodowcowa (źródlisko Drawy) między Połczynem a Czaplinkiem. Drawa przepływa przez pięć jezior (Górne, Okrągłe, Długie, Głębokie i Małe). Strome zbocza porozrywane przepastnymi jarami i krętymi wąwozami piętrzą się do 50 m ponad dnem doliny. Porastają je mieszane lasy z dominacją buka. Ten górny bieg niestety nie nadaje się do spływu. W okolicy Złocieńca rzeka opuszcza park i mija ciekawe jeziora: Prosino, Drawsko, Krosino, Lubie, Wielkie i Małe Dębno, Wiry, Rudno oraz Dubie.
W środkowym i dolnym biegu Drawy rozciąga się Puszcza Drawska. Poniżej jeziora Lubie rzeka przebija się w lesie przez poligon wojskowy, co utrudnia życie kajakarzom. Za jeziorem Dubie puszczę chroni Drawieński Park Narodowy. W tym odcinku Drawa przybiera charakter rzeki górskiej, a pola biwakowe należą do najlepiej zagospodarowanych na szlaku.
Warto pamiętać, że w parku od 15 marca do 30 czerwca obowiązuje zakaz pływania kajakiem. Trzeba też dostosować się do zasad przebywania w parkach narodowych oraz wysupłać dodatkowe pieniądze na opłatę za spływ i biwaki w parku.
Drawieński Park Narodowy powstał w 1990 r. Zajmuje ponad 11 tys. ha w zlewni Drawy, z czego lasy stanowią 83 powierzchni. Dzieli się na dwie części, połączone w ramiona tworzące kształt litery V: dolinę rzeki Płocicznej, lewobrzeżnego dopływu Drawy wraz z licznymi jeziorami, oraz przełom Drawy z przyległymi połaciami Puszczy Drawskiej. Na 700 gatunków roślin 50 podlega ochronie całkowitej lub częściowej. Odpowiednie warunki do życia znalazły tutaj borsuki i jenoty. Wody obfitujące w ryby gwarantują wyżywienie rybołowom, kormoranom i bielikom. Dobre warunki tlenowe i czystość akwenów pozwalają utrzymać się ginącym gatunkom ryb. Na tarło przybywa tu troć wędrowna, a na stałe zadomowiły się pstrąg potokowy i lipień. W jeziorze Ostrowiec spotyka się bardzo rzadką troć jeziorną.
Poza granicami parku narodowego w dolnym odcinku od Starego Osieczna do ujścia w Krzyżu do Noteci rzeka jest szeroka i spławna, ale ciągle płynie szybko.
Ten interesujący szlak na różnych odcinkach raz jest łatwy i nieuciążliwy, innym razem przysparza kłopotów mniej wprawnym kajakarzom z powodu szybkich bystrz czy kaskadowo powalonych drzew. Sporym utrudnieniem są jeziora, bo zdarza się wysoka fala, czasem nie do pokonania. Z tych powodów spływ Drawą nie powinien być pierwszą wyprawą kajakową w życiu, a lider zespołu musi mieć spore doświadczenie. Bezpieczeństwo na spływie jest najważniejsze. Warto pamiętać o kamizelkach i rzutkach ratunkowych – to nieodłączny element wyposażenia każdego spływu. Rekompensatą za dodatkowy trud związany z nieustanną dbałością o bezpieczeństwo uczestników wyprawy będą jednak piękne widoki, wschody i zachody słońca oraz otaczająca przyroda. Na pokonanie szlaku od Czaplinka do Krzyża trzeba około 10 dni. Drawą kilkakrotnie spływał Karol Wojtyła, dlatego też jego imieniem nazwano ten szlak.
Źródło onet.pl, foto wikipedia.org